Zagrożenia związane z rozwojem informatyki

Kategoria: WOS > WOS - inne prace

Zagrożenia związane z rozwojem informatyki

Informatyka otwiera przed nami nowe drzwi. Możliwość korzystania
z komputera, dostęp do internetu- z tym spotyka się już prawie każdy człowiek. Wydaje się, że nie ma to nic wspólnego z zagrożeniem pracy komputera, ale niebezpieczeństwo czyha na nas wszędzie- nawet w internecie. Niestety nawet niewinnie wyglądające witryny i e-maile, mogą być dla nas czymś strasznym, czymś z czym nie będziemy mogli sobie poradzić. Mowa tu o programach destrukcyjnych tzn. o programach, które mają na celu niszczenie danych, oraz które nękają i utrudniają życie innym użytkownikom sieci. Pierwsze to oczywiście wirusy. Działanie wirusa zależy od intencji ich autora- dobre intencje to dobry wirus, złe to ogromne problemy. Począwszy od głupich żartów (tekstów, obrazków, melodyjek…), skończywszy na niszczeniu plików i blokadzie komputera. Nieraz wynika to z małego programu, który może zagrozić funkcjonowaniu rozległej sieci. Wtedy trzeba zainwestować w program antywirusowy, a w najgorszych wypadkach w kupno nowego komputera. Druga grupa takich programów to formy zastraszenia i głupie e-mailowe żarty wysyłane przez internetowych natrętów. Nawet niewinny internauta może stać się ofiarą programu destrukcyjnego takiego jak np.
B O M B A P O C Z T Y E L E K T R O N I C Z N E J. A co to takiego? Otóż to. Typowa bomba poczty elektronicznej to seria niechcianych wiadomości wysyłanych do skrzynki ofiary. Celem bomby jest zapełnienie skrzynki odbiorcy niepożądanymi wiadomościami. Kolejnym wizerunkiem wirusa jest podszywanie się pod użytkownika. Żeby uchronić się przed bezlitosnymi podszywaczami zakładamy hasła. Niestety nawet one nie obronią nas przed natrętami. Większość współczesnego oprogramowania nie rozszyfrowuje zakodowanych haseł, ale są też takie, które radzą sobie z tym całkiem nieźle. Dlatego jeśli mamy zamiar założyć sobie hasło, zdecydujmy się na hasło trudne (hasło słabe- większe szanse na złamanie).

" Kwestią najwyższej wagi jest to, aby wszyscy użytkownicy systemu wybierali hasła trudne do złamania .Bezpieczeństwo indywidualnego użytkownika wiąże się z bezpieczeństwem całego systemu. Niestety często nie zdają sobie sprawy, jak działa system wieloużytkownikowy i nie mają pojęcia, że wybierając hasło łatwe do zapamiętania, w sposób pośredni umożliwiają osobie z zewnątrz manipulowanie całym systemem."
Walter Belges
UNIX Password Security

Od niedawna mówi się o CHIPACH- malutkie komputerki wstrzykiwane pod skórę, które mogą w przyszłości uratować życie. Do odczytywania informacji(np. jakie choroby przebyliśmy, czy byliśmy karani…) używa się skanera. Jeżeli kiedyś każdy człowiek będzie miał taki skaner i procesor, wykradanie danych będzie o wiele łatwiejsze niż dziś przez wirusy i inne programy. Czy warto wszczepiać CHIPY? Czy warto zrezygnować z prywatności? Na szczęście w dzisiejszych czasach VERICHIPY nie są jeszcze na tyle rozpowszechnione, abyśmy mogli stracić tak cenną dla nas niezależność.
Może lepsze byłoby życie bez komputerów?
Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-11 19:10:39 przez [ Iza ]. ID: 1097

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna