Jaki Twoim zdaniem typ kultury politycznej dominuje w społeczeństwie polskim? Uzasadnij.

Kategoria: WOS > Społeczeństwo

Jaki Twoim zdaniem typ kultury politycznej dominuje w społeczeństwie polskim? Uzasadnij Swoją odpowiedź. Kultura polityczna to system postaw, wartości i wzorów zachowań leżących u postaw działania różnych uczestników życia politycznego. Kultura polityczna reguluje wzajemne stosunki między rządzonymi a rządzącymi. Współtwórcą tego pojęcia jest amerykański politolog G. Almand, który wraz S. Verbą sformułowali trzy typy kultur politycznych: zaściankową, poddańczą i uczestniczącą. Te trzy typy kultury nie występują nigdzie w czystej formie. W rzeczywistości mamy do czynienia z kulturą polityczną zawierającą w mniejszym lub większym stopniu elementy różnych modeli idealnych. Można, więc mówić o dominacji pewnego typu kultury politycznej w danym społeczeństwie.

Myślę, że w naszym kraju dominuje kultura polityczna uczestnicząca. Nasze państwo jest demokratyczne, a ten typ kultury jest charakterystyczny właśnie dla takiego ustroju. Obywatele, którym właściwa jest kultura polityczna uczestnicząca, są czynnie zainteresowani nie tylko tym jak funkcjonuje system polityczny, ale również tym, w jaki sposób mogą w nim sami uczestniczyć. Obywatele naszego kraju wykazują zainteresowanie sprawami państwa. Większość z nich bierze udział w życiu publicznym np. w wyborach, referendach

(w referendum o przystąpieniu do UE wzięła udział większość Polaków, dlatego było ono ważne), różnego rodzaju organizowanych imprezach. Mają dostęp do informacji z niezależnych mediów, do wiadomości z telewizji, radia, internetu czy prasy mogę wyciągać

z nich wnioski. Większość ludzi zna dostępne formy uczestnictwa w życiu publicznym. Obywatel rozumie swoją rolę w państwie i niekiedy wiąże realizację swoich planów, interesów z polityką państwa. Nie ograniczają zainteresowań polityką do własnej rodziny czy miejsca zamieszkania. Jadąc autobusem często można usłyszeć rozmowy starszych ludzi o polityce np., „Co się w tej Polsce dzieje”, „A za komuny”, „Sami żydzi Polskę rozkradli”. Takie dyskusje to dowód na zainteresowanie społeczeństwa sprawami kraju. Takie problemy jak bezrobocie, wysokie ceny nie są obce w dzisiejszych czasach nikomu nawet ludziom młodym, choć nie wypowiadają się oni na ten temat zbyt często. Bardzo popularne są programy, w których rozmawia się o polityce, fora dyskusyjne czy występy kabaretów wyśmiewające poczynania polityków.

Sądzę, że poziom zainteresowania społeczeństwa polityką w Polsce jest dość wysoki. Obywatele, dzięki niezależnym mediom mają niezależna wiedzę o polityce, dokonują oceny zjawisk politycznych, sądów wartościujących dotyczących tego, jak powinna być sprawowana władza.

Tomasz WronowskiSpróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-11 11:41:21 przez [ Tomek ]. ID: 4599

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna