Zagrożenia życia człowieka

Zagrożeniem zdrowia człowieka są choroby: Choroby układu krążenia, choroby zakaźne, choroby nowotworowe.

Choroba to stan, który przeszkadza w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Choroba może być wywołana przez rozmaite czynniki, a także różne mechanizmy jej powstawania i rozwoju. Choroba może zaczynać się nagle (np. choroby zakaźne) lub powoli w sposób utajony (np. gruźlica, rak, cukrzyca itp.) może ograniczać się do jednego narządu lub tkanek, a także może obejmować cały organizm. Najczęstszą chorobą naszej ery to choroby układu krążenia. W większości krajów są główną przyczyną inwalidztwa i umieralności. Niektóre choroby (np. choroba wieńcowa lub nadciśnienie tętnicze) są określane jako choroby cywilizacyjne. Do najczęstszych chorób układu krążenia zaliczamy: miażdżycę, chorobę wieńcową, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, wady serca, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia, zaburzenie rytmu serca, nerwicę serca, żylaki kończyn dolnych.

Miażdżyca to postrach XXI w. Jest to choroba dużych oraz średnich tętnic, do serca dochodzi wtedy mniej krwi i tlenu i pojawiają się dolegliwości sercowe. Największą liczbą zachorowań obserwuje się obecnie u mężczyzn po 40 roku życia, u kobiet po 50 roku życia. Jedną z przyczyn powstawania zmian miażdżycowych jest zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą społeczną. Jest to choroba bardzo podstępna, właściwie nie daje żadnych dolegliwości (rzadko bóle głowy, zaburzenia widzenia) Powikłania nadciśnienia pod postacią choroby wieńcowej kończą się udarem mózgu czy niewydolność serca są bardzo poważne i nie rzadko kończą się śmiercią. Kolejną grupa chorób są wady serca: najczęściej dotyczą one zastawek.

W wyniku tych opisanych chorób może rozwinąć się niewydolność mięśnia serca. Pojawia się wtedy duszność przy większym wysiłku, później w spoczynku. Niewydolność serca świadczy o poważnym uszkodzeniu mięśnia serca. Zapalenie żył dotyczy głównie kobiet, są to żylaki kończyn dolnych. Bardzo groźne w zapaleniu żył są zatory czyli zatkania przez części zakrzepu światła jakiegoś dużego lub małego naczynia. Zapobieganie chorobom układu krążenia to higieniczny tryb życia. Aby zapobiegać chorobą serca należy stosować profilaktykę, należy się prawidłowo odżywiać, ograniczać spożywanie tłuszczów zwierzęcych (które 3 krotnie zwiększają zapadalność na zawał mięśnia sercowego) i zastąpienie ich olejami roślinnymi oraz pokarmami bogatymi w skrobię takimi jak: wszystkie gatunki kasz, ciemne pieczywo, owoce, warzywa. Zalecane jest spożywanie chudego mięsa, chudych wędlin, chudego twarogu, ryb. Należy regularnie uprawiać sport, nie należy spożywać alkoholu i palić papierosów.CHOROBY ZAKAŹNE

Choroby zakaźne wywołane są przez drobnoustroje chorobotwórcze. Do najgroźniejszych chorób należy zaliczyć AIDS, GRYPĘ, ŻÓŁTACZKĘ (wirusowe zapalenie wątroby)

AIDS – jest to przewlekła infekcja wirusowa, która polega na utracie zdolności obronnych zakażonego organizmu. Po raz pierwszy doniesiono występowaniu AIDS na kontynencie amerykańskim i w Afryce w 1980r. W następnych latach notowano coraz liczniej występujące zachorowania na kontynencie europejskim. Choroba ta dotarła również do Polski. Następstwem tej choroby są uporczywe zakażenie skóry, owrzodzenia, ropne infekcje narządów wewnętrznych oraz rozwój różnych nowotworów złośliwych. AIDS szerzy się głównie drogą kontaktów płciowych. Może to być także krew nosiciela (transfuzja), strzykawki, igły za pomocą, których wprowadza się wirusa odpowiedzialnego za tę chorobę, wirusa HIV do ustroju. Pierwszymi widocznymi objawami zachorowania na AIDS są powiększone węzły chłonne, zakażenie dróg oddechowych później wysoka gorączka, ubytek masy ciała, przewlekła biegunka, uczucie ogólnego wyczerpania. W końcowej fazie następuje wyniszczenie organizmu i następuje zgon. Na całym świecie główny nacisk kładzie się na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby, oświatę zdrowotną, i pracę nad wynalezieniem szczepionki przeciw wirusowi HIV.Grypa – Najczęstszą chorobą zakaźną to grypa. Jest to nie typowe zapalenie płuc. Charakteryzuje się ona dużą zakaźnością stałą mutacją wirusa, występowaniem komplikacji pogrypowych takich jak zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie zatok i ucha, zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowych, powikłania ciąży. EpidemiaGRYPY powstaje wówczas, kiedy powstaje nowy typ danej choroby, kiedy większość ludzi nie są odporni na tę odmianę. Choroba ta może doprowadzić do śmierci. Liczba zgonów wzrasta zazwyczaj pod koniec epidemii i w dużej mierze zależy od powikłań bakteryjnych i dodatkowych zakażeń. Rozprzestrzenia się przeważnie drogą kropelkową.ŻÓŁTACZKA (wirusowe zapalenie wątroby) – należy obecnie do najczęstszych chorób zakaźnych. Wywołują ją wirusy oznaczone literami A i B. Do zakażenia wirusem A dochodzi przez przewód pokarmowy (tzw. Choroba brudnych rąk) okres wylęgania trwa 30 dni. Wirus zapalenia wątroby typu B dostaje się do organizmu drogą wszczepienną za pośrednictwem igieł, strzykawek (żółtaczka wszczepienna – okres wylęgania nawet do 10 mies.) z przetaczaną krwią. Objawy: bóle głowy, brak łaknienia, bóle brzucha, stawów, nudności, wymioty, po tygodniu pojawia się zażółcenie skóry, mocz bardzo ciemny. Żółtaczka leczona jest szpitalnie na oddziale chorób zakaźnych. Powikłaniem może być marskość wątroby.

NOWOTWORY – Choroba, która zagraża życiu człowieka. Komórki nowotworowe powstają z własnych normalnych komórek organizmu, jedna taka komórka wystarczy by zapoczątkować powstanie guza. Jednak zmiana normalnej komórki w komórkę nowotworową nie następuje natychmiast. Jest to proces stopniowy, przechodzący wiele faz na przestrzeni kilku lat. Na każdym etapie wygląd komórki nieznacznie się zmienia i coraz słabiej reaguje ona na prawidłowe mechanizmy kontrolne organizmu.

Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 1970-01-01 01:52:24 przez [ krzysztof Mieszko ]. ID: 2737

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna