Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta

Kategoria: Język polski > Romantyzm

Charakterystyka porównawcza Cześnika i RejentaGłównymi bohaterami dramatu Aleksandra Fredry pt.: ?Zemsta? są Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Przez cały czas, toczy się między nimi spór o zamek, w którym mieszkają. Dopiero na końcu powieści dochodzą do porozumienia. Szlachcice różnią się, wyglądem zewnętrznym, ale głównie charakterem.

Tak, więc Cześnik jest mężczyzną w podeszłym wieku, podobnie jak Rejent. Dokuczają mu różnorodne choroby, m.in. reumatyzm, podagra. Opiekuje się Klarą, do której należy część zamku. On nim zarządza i chce zdobyć drugą jego połowę. Jest człowiekiem gwałtownym.

Rejent natomiast to wdowiec, ojciec Wacława, druga część zamku należy właśnie do niego. Milczek, człowiek znający się na prawie, czerpie z tego profity. Jest, tak jak mówi jego nazwisko, milczący, cichy i małomówny.

Obydwaj panowie noszą strój szlachecki. Jednak różni ich budowa ciała. Raptusiewicz to tęgi i wysoki szlachcic. Z kolei ojciec Wacława, wręcz przeciwnie, drobny i chudy, na dodatek zgarbiony.

Również charaktery mają całkiem inne. Opiekun Klary, porywczy, powiedziano o nim ?Cześnik wulkan?. Gotów był zastrzelić ojca Wacława, działał pod wpływem impulsu. Mimo wszystko, jest nieśmiały w stosunku do kobiet. Wysłał Papkina, aby w jego imieniu prosił o rękę Podstoliny. Zaś Rejent jest spokojny, opanowany, nie wyprowadziło go z równowagi niegrzeczne zachowanie Papkina. Ma dokładnie przemyślane decyzje.

Ich wspólnymi cechami są zawziętość, upór, mściwość ? są gotowi zrobić wszystko, aby dokuczyć sąsiadowi. Na poparcie tej tezy mogę przytoczyć ich wypowiedzi. A propos Raptusiewicza ? ?Ja z nim w zgodzie ? Mocium panie, wprzódy słońce w miejscu stanie, wprzódy w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda?. Milczek na to ? ?Czapkę sprzedam, pas zastawię, a Cześnika stąd wykurzę??. Z powyższego można więc wywnioskować, że obydwaj byli bardzo wrogo do siebie nastawieni i nawet nie przyszło im na myśl by się pogodzić.

Opiekun Klary nie liczył się ze zdaniem innych. Nie pytał ją o zgodę planując jej ślub z Wacławem. Podobnie zachowywał się Rejent. Chciał zmusić syna do ślubu z Podstoliną, mimo iż wiedział, że on kocha inną.Ojciec Wacława był nieuczciwy ? nie zapłacił murarzom, sporządził oskarżenie o ich pobiciu, wyolbrzymiając fakty. Z kolei Opiekun Klary był gościnny. Pomimo nienawiści do Rejenta, przyjął go w swoim domu. Mówił ?[?] wszak, gdy wstąpił w progi moje, włos mu z głowy spaść nie może?. Jednak to zarozumiały mężczyzna, uważa się za mądrzejszego od Papkina. W rzeczywistości jest niewykształcony, zlecił Dyndalskiemu napisanie listu do Wacława.

Panowie mieli swoje powiedzonka. Raptusiewicz, mówił ?mocium panie?, zaś Milczek ?Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba?. Mówiąc tak udawał pobożnego. Cześnik natomiast wypowiadając swe słowa, nadawał zdaniom poważniejsze brzmienie.

Mnie bardziej spodobał się Cześnik. Podoba mi się w nim jego gwałtowność. To zabawne jak wybucha złością. Jest on szczery, nieustępliwy ? to cechy które mi zaimponowały.Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-06 10:02:57 przez [ Piotrek Gudala ]. ID: 2446

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna