Cechy dramatu romantycznego na przykładzie III cz. "Dziadów"

Kategoria: Język polski > Romantyzm

Dramat romantyczny powstał w pewnym sensie jako kolejny aspekt opozycji do klasycyzmu, co przejawia się w niemal wszystkich jego cechach.

Nawiązuje natomiast do dramatu szekspirowskiego, który w swej formie zasadniczo się już różnił od podobnych dzieł np. klasycyzmu francuskiego, a który wyrósł z teatru ludowego Anglii.

Gatunek ten można rozpatrywać w kategoriach przeciwstawieństw w stosunku do dramatu antycznego, na którym wzorowało się również oświecenie.

Trzecia część "Dziadów" Adama Mickiewicza może być traktowana tutaj jako romantyczna parafraza antycznej kompozycji. Głównym wyznacznikiem dramatu romantycznego będzie więc między innymi różnorodność gatunkowa poszczególnych części utworu, zwłaszcza jeśli chodzi o odrębność Wielkiej Improwizacji, synkretyzm rodzajowy, przejawiający się w zastosowaniu przez autora zarówno partii dialogowych, dramatycznych, jak i lirycznych, czy wreszcie epickich, np. salon warszawski, opowiadania o męczeństwie młodzieży polskiej. Charakterystyczne cechy dramatu romantycznego to również pewna tajemniczość, stosowanie niedopowiedzeń, zjawisk nadprzyrodzonych i pierwiastków ludowych, których w dramacie ludowym nie było. Występują tu także postacie historyczne, w przypadku "Dziadów" jest to przykładowo Nowosilcow, czy Becu. Zasadniczą różnicą w stosunku do dramatu antycznego jest jednak złamanie zasady trzech jedności: miejsca (wydarzenia rozgrywają się w celi, w Warszawie, na Litwie), czasu i akcji, która cechuje się tutaj brakiem ciągłości, otwartą strukturą, występowaniem samodzielnych wątków fabularnych, epizodycznością fabuły.

Ponadto złamana została antyczna zasada decorum - odpowiedniości, według której mówiło się o wielkich bohaterach przy zastosowaniu wysokiego stylu, tutaj styl wypowiedzi zostaje przemieszany, a bohaterowie niekoniecznie są wysokourodzeni. Elementem łączacym "Dziady" Mickiewicza z dramatem antycznym jest chór, choć pełni on już inną funkcję, zamiast wyjaśniać, poteguje raczej napięcie, podkreśla tajemniczość.Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-06 10:19:39 przez [ fryga ]. ID: 1197

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna