"Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej" - rozprawka

Bardzo popularne i wszechstronne jest powiedzenie, że "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej". Dlaczego tak jest? Dlaczego człowiek tak ceni sobie swój dom? Aby odpowiedzieć na te pytania należałoby zdefiniować pojęcie domu.

Pierwsza myśl - budynek. Ci co mają swoje miejsce, swoje cztery ściany i dach nad głową, z radością tam wracają. Do każdej rzeczy, przedmiotu możemy czuć pewien sentyment. Jak dziecko uwielbia pluszowego misia, tak dorosły człowiek może czuć się przywiązany np. do swoich mebli. Jest wtedy świadomość, że ten dom jest mój, ja go wyposażyłem, udekorowałem swoją pracą, ale czegoś sercu brakuje.

Pojawia się druga myśl - rodzina. Nikt nie lubi opuszczać swojej ukochanej rodziny. Marcin Borowicz w powieści Żeromskiego musiał wyjechać do szkoły - opuścić matkę. Tęsknił za nią bardzo i często wspominał rodzinne strony. Na pewno wolałby mieszkać z mamą i być szczęśliwszą rodziną, np. jak Borejkowie, u których zawsze panowała ciepła atmosfera. W baśni Andersena znów dziewczynka z zapałkami nie chciała wracać do domu, a właściwie do złego ojca, który tam na nią czekał. Jednak dziewczynka mogła marzyć o domu pełnym miłości i poczucia bezpieczeństwa. Sięgając do historii możemy odnaleźć jeszcze głębsze pojęcie domu. Otóż jest to ojczyzna. Wielu polskich emigrantów z czasów zaborów i wojny tęskniło za ojczyzną, a swą nostalgię często przedstawiali w dziełach pisarze. Adam Mickiewicz i losy Jacka Soplicy, który dzięki swej pokorze i patrityzmowi powrócił, aby wyzwolić ziemię ojczystą. Rudy, Alek i Zośka zginęli bohatersko by ocalić dom wszystkich Polaków. Taką małą ojczyzną Małego Księcia była jego planeta, na którą także powrócił, jak Soplica, kiedy poczuł, że jest potrzebny ukochanej Róży.

Nieważne więc gdzie jesteśmy, ale ważne, że gdzieś jest nasz dom, w którym czujemy się bezpiecznie, czujemy się komuś potrzebni, jesteśmy obdarzeni miłością i do którego zawsze chcemy wracać. Dlatego "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej".Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-06 13:38:52 przez [ kalka ]. ID: 1558

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna