Kosmopolityzm czy patriotyzm, która postawa jest ci bliższa?

„Kosmopolityzm czy patriotyzm, która postawa jest ci bliższa?”

Kosmopolityzm jest światopoglądem, wyrażającym się w przekonaniu, że Ojczyzną człowieka jest cały Ziemia. Patriotyzm zaś to przywiązanie do kraju rodzinnego. Teraz spróbuję się zastanowić, która z tych postaw jest mi bliższa.

Gdyby na świecie byli sami kosmopolici nie było by konfliktów między krajami, bo wszyscy ludzie byliby jednym narodem. W tej sytuacji nie wybuchła by ani I ani II wojna światowa, ponieważ nikogo nie obchodziło by to w obrębie jakiego kraju mieszka. Ludzie nie musieliby się martwić o paszporty i wizy tak jak ja nie muszę się martwić o bezproblemowy przejazd do innego miasta w Polsce. Pierwszym w Europie znaczącym krokiem do tworzenia kosmopolitycznego świata jest Unia Europejska, która „ otwiera granice”.

Prawdziwy patriota ma blokadę psychiczną, która nie pozwala mu na zamieszkanie poza swoją Ojczyzną. Za bardzo kocha miejsce narodzin, by je opuścić. Gotów jest zginąć w walce o jego obronę, lecz nie odejdzie dobrowolnie. Nie można myśleć, że w czasie pokoju nie trzeba być patriotą. Przeciwnie - należy nadal myśleć o swoim kraju, o reformach, o prawie i porządku. Jest to może patriotyzm mniej widoczny, lecz także cenny. Moim zdaniem patriotom jest „łatwiej walczyć” w czasie wojny za swój kraj. Wierzą w to, ze uda się zwyciężyć i umierają szczęśliwi, w poczuciu, że ich życie nie zmarnowało się. Że Ojczyzna zostanie Ojczyzną.

Na podstawie powyższych argumentów mogę stwierdzić z całą pewnością iż bliższa jest mi postawa patriotyczna. Wychowałam się w rodzinie, która kultywuje miłość do Ojczyzny. Postaram się swoim dzieciom także przekazać ten światopogląd, ukazując im piękno rodzinnej ziemi.

Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-07 10:55:18 przez [ gaber ]. ID: 2955

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna