Czy można być samotnym wśród ludzi?

Zdarza się, że człowiek żyjący w dużym mieście, wśród wielu ludzi czuje się samotny. Niektórzy zadają sobie pytanie: czy można być samotnym wśród ludzi? Postaram się na nie odpowiedzieć po przeanalizowaniu tego zagadnienia.

Jednym z ważniejszych powodów samotności jest nieśmiałość. Osoba posiadająca taki problem, ma trudności z nawiązywaniem znajomości. Często w głębi duszy pragnie mieć wielu przyjaciół, jednak nie może pokonać własnego lęku. Liczy na to, że ktoś inny zrobi ten „pierwszy krok”. Koleżanka opowiadałam mi, że kiedy przeniosła się do nowej szkoły, czuła się tam naprawdę samotna nikogo nie znając. Często w nowym środowisku człowiek jest zagubiony i nie potrafi się w nim odnaleźć.

Kolejnym powodem samotności może być inność człowieka i brak tolerancji ze strony otoczenia wobec niego. Ludzie wyśmiewają, poniżają osoby inne, odmienne niż oni sami. Rzadko człowiek inaczej ubrany, wyznający inna religię, chory, niepełnosprawny jest akceptowany.

Jedną z najsmutniejszych przyczyn samotności jest bezdomność. Ludzie bezdomni są poniżani, ośmieszani, odrzucani przez środowisko. Bywa tak, że są tylko przeganiani z miejsca na miejsce i rzadko ktoś wyciągnie do nich „pomocną dłoń”.

Warto również zauważyć, że ludzie nie mający wsparcia bliskich sobie osób czują się samotni. Często nie chcą szukać pomocy u innych, uważając, że jeżeli np. nikt z rodziny im nie pomógł, to ktoś obcy tym bardziej nic nie zmieni w ich życiu. Pogrążają się wtedy najczęściej w rozpaczy. Myślą, że nic nie jest w stanie zmienić ich sytuacji. Ogarnia ich melancholia i tracą wszelkie nadzieje na lepsze życie. Są w pełni świadomi tego że doskwiera im samotność, jednak często nie szukają akceptacji, zrozumienia u innych.

Trzeba także uwzględnić fakt, że niektórzy są samotni z własnego wyboru i to im nie przeszkadza. W dzisiejszych czasach kontakty z ludźmi zastępuje nam ukochany piesek, telewizor, komputer, Internet. Niektórym to wystarcza i nie potrzebują się spotykać z innymi.

Po przeanalizowaniu danego problemu stwierdzam, że można czuć się samotnym wśród ludzi. W dużym stopniu zależy to od nas samych – naszej osobowości, charakteru, umiejętności odnajdywania się w społeczeństwie, ale także od osób, które nas otaczają.Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-12-29 23:05:49 przez [ x ]. ID: 2793

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna