Tajemniczy Ogród (opracowanie)

Tajemniczy ogródFrances Hodgson BurnettProblematyka utworuI. "Tajemniczy Ogród" jako powieśćPowieść jest to obszerny utwór pisany prozą, w którym wiele postaci (pierwszoplanowe: Mary Lennox, Colin Craven, Dick Sowerby, drugoplanowi: Marta i Zuzanna Sowerby, ogrodnik Ben) i przynajmniej kilka wątków, czyli ciągów zdarzeń rozgrywających się wokół danej postaci lub zagadnienia. Wątkiem głównym jest "powrót do życia" ogrodu, Mary i Colina. Poznajemy losy dzieci od momentu narodzin aż do chwili, kiedy Colin odzyskuje ojca. Obserwujemy, jak dwoje złych i nieszczęśliwych młodych ludzi odzyskuje radość życia, uczy się cieszyć każdym drobiazgiem z otaczającego świata, poznaje smak przyjaźni i siłę uśmiechu. Jednocześnie widzimy, jak po dziesięciu latach zamknięcia budzi się ogród nieżyjącej pani Craven.

Oprócz tego możemy również śledzić wątki poboczne: przyjaźń Dicka, Mary i Colina, znajomość dzieci ze starym ogrodnikiem Benem, przyjaźń Mary z gilem.

Akcja powieści (wydarzenia powiązane ze sobą związkiem przyczynowo-skutkowym) zaczyna się, gdy osierocona Mary Lennox przybywa do Anglii do swojego jedynego krewnego, wuja Archibalda Cravena. Pojawienie się nowego mieszkańca w ponurym domu na wrzosowisku jest przyczyną wszystkich następnych wydarzeń (odkrycie tajemniczego ogrodu, przyjaźń Mary, Dicka i Colina, zmiany zachodzące w dzieciach, odnowienie zamkniętego przez dziesięć lat ogrodu, powrót do zdrowia młodego panicza Cravena). Przyjazd Archibalda Cravena do Misselthwaite Manor i spotkanie ze zdrowym synem jest punktem kulminacyjnym akcji .

Fabuła akcji (wszystkie wydarzenia w utworze) rozpoczyna się od urodzeń Mary. Poznajemy jej życie w Indiach. Dowiadujemy się, że brak miłości rodziców był przyczyną nieznośnego charakteru dziewczynki. Ukazane są również losy Colina przed pojawieniem się Mary w Misselthwaite Manor. Przeświadczenie o kalectwie i szybkiej śmierci, brak matki i miłości ojca sprawiły, że Colin wyrastał na despotycznego samoluba.II. Symbolika i realizm w powieściW powieści bardzo wyraźnie zarysowują się dwie przeplatające się ze sobą warstwy: realistyczna i symboliczna.

Realizm (kreowanie świata prawdopodobnego, rzeczywistego):

historia Mary Lennox i Colina Cravena, opisy przyrody (ogród, wrzosowiska, pejzaż typowy dla Yorkshire), sposób opisu przeżyć bohaterów (wściekłość Colina, radość Mary na widok rozkwitającego ogrodu).

Symbolika (znaczenie symboliczne):

Mary, Colin i Archibald Craven to symbol zwykłych ludzi borykających się z wielkimi problemami, tajemniczy ogród to symbol najskrytszych myśli ludzkich, do których nikt nie ma dostępu, zamknięty przez dziesięć lat ogród to także symbol trwania w zapomnieniu i powrotu do życia, wali życia ze śmiercią, tajemniczy ogród to również symbol całego świata, którego nieodłącznymi elementami są samotność, zapomnienie, odrzucenie, miłość, radość, życie i śmierć.III. Społeczeństwo i obyczajowośćLosy Mary Lennox pozwalają na porównanie zwyczajów panujących w Wielkiej Brytanii i Indiach. Jej rodzice wyjechali z Europy, ponieważ pan Lennox objął w Indiach posadę. Dziewczynka urodziła się już poza granicami kraju i tam spędziła kilka pierwszych lat swojego życia. Wychowywana w przekonaniu, że Hindusi nie są ludźmi, lecz służącymi, nigdy nie prosiła, zawsze rozkazywała. Przyzwyczaiła się do tego, że Hindusi pokornie, bez słowa komentarza spełniali wszelkie jej zachcianki i rozkazy. Nie opuszczali jej nawet na chwilę, towarzyszyli podczas zabawy, spacerów i codziennych czynności, wszystko za nią robili. Dziewięcioletnia Mary nie potrafiła ubrać się samodzielnie, nigdy nie sprzątała swoich rzeczy. Wpadła we wściekłość tylko dlatego, że została posądzona o ciemny kolor skóry. Z pewnością wyrosłaby na rasistkę, gdyby jej życie nie odmienił wyjazd do Anglii ( rasistka - osoba uznająca teorię, według której niektóre narody bądź rasy ludzkie są gorsze od innych).

Po przyjeździe do Misselthwaite Manor dziewczynka ze zdziwieniem stwierdziła, że tutejsza służba zachowuje się zupełnie inaczej niż w Indiach. Służąca była niezwykle gadatliwą osobą, która pozwalała sobie nawet na krytykę panienki. Nie do pomyślenia było spoliczkowanie Marty (Mary biła po twarzy swoją hinduską nianię). W wielkim domu wuja Archibalda nikt nie interesował się dziewczynką. Nie dość, że większość czasu spędzała sama, to musiała nauczyć się samodzielnie ubierać.

Początkowo zmiany budziły w Mary bunt, ale szybko polubiła samodzielność i gadatliwą służącą. Zaprzyjaźniła się nawet z Martą i starym ogrodnikiem, Benem.

Mary Lennox i Colin Craven oraz rodzina Dicka Sowerby to przedstawiciele dwóch klas społecznych. Mary i Colin pochodzili z bogatych rodzin. Nigdy niczego im nie brakowało, nigdy nie zaznali głodu, zawsze mieli ładne ubrania, mieszkali w pięknych, dużych domach. Jednak obydwoje byli bardzo samotni i nieszczęśliwi. Brakowało im najważniejszej rzeczy - miłości bliskich.

Natomiast rodzina Dicka byłą bardzo biedna. Ojciec mało zarabiał, a matka bardzo często zastanawiała się, jak nakarmić dwanaścioro dzieci. Znali uczucie głodu, ale mimo to byli bardzo szczęśliwą rodziną. Zuzanna Sowerby otaczała swoje dzieci miłością, bo doskonale wiedziała, że właśnie tego potrzebują jej pociechy. Rodzeństwo kochało i szanowało swoich rodziców i siebie nawzajem.

Losy bohaterów "Tajemniczego ogrodu" po raz kolejny potwierdziły, że pieniądze szczęścia nie dają.IV. Rodzice, pierwsi nauczyciele"Tajemniczy ogród" porusza bardzo ważny problem relacji między dziećmi a rodzicami.

Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-05 14:31:26 przez [ Justyna Mizera ]. ID: 3181

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna