\"Pożegnanie z Marią\" - recenzja porównawcza filmu i książki

Lektura opowiadania Tadeusza Borowskiego pt.” Pożegnanie z Marią ” ,którą przeczytałam została omówiona na lekcji języka polskiego, wzbudziła we mnie wielkie emocje, dlatego też zainteresowasła mnie propozycja obejrzenia ekranizacji tego opowiadania wysunięta przez naszą polonistkę. Film pod tym samym tytułem w reżyserii Filipa Zylberta obejrzeliśmy dnia 31 października w ramach lekcji języka polskiego. O samym filmie można powiedzieć ze jest dobry, gra aktorska jest na dużym poziomie, najbardziej charakterystycznym aktorem okazał się odtwórca roli Tadeusza Marek Bukowski.

Opowiadanie i adaptacja "Pożegnanie z Marią" to wizerunek miasta, w którym żyją ludzie pozbawieni żywności, opału, prawa do normalnej egzystencji. A jednak robią wszystko, aby zachować przynajmniej pozory zwykłej codzienności. Bohater opowiadania, Tadeusz, jest zmuszony handlować, kombinować, a nawet oszukiwać. Robi to, by przeżyć; w ten sam sposób postępują tysiące mieszkańców Warszawy.

Jednak film różni się dosyć bardzo od opowiadania, można go nazwać luźną jego adaptacją. jedną z różnic między filmem a opowiadaniem jest to iż w filmie głównym przesłaniem jest to ,że próbą ucieczki od tej poniżającej wojennej rzeczywistości jest miłość, Tadeusz znalazł to uczucie w swojej narzeczonej, Marii. Miłość ma spowodować, że człowiek otrzymuje choćby namiastkę normalności, miłość sprawia , że można spojrzeć na świat inaczej, z godnością. Także Tadeusz jest przedstawiono jako wrażliwego poetę, który nie może pogodzić się z wojenną rzeczywistością. Natomiast opowiadanie przedstawia Tadeusza bardziej jako człowieka godzącego się z realiami wojennymi, także poetę ale już mniej wrażliwego dla niego najważniejsze są praca i radzenie sobie z problemami wojny.

Kolejną różnicą jest ważność i rola bohaterów, głównym na to dowodem jest rola tytułowej Marii granej w filmie przez Agnieszkę Wagner. W filmie jest ona raczej drugoplanowa postacią, jednakże jej rola jest bardzo ważna bardziej symboliczna niż w opowiadaniu. Inaczej jest w przypadku młodej Żydówki wspaniale zagranej przez Katarzynę Jamróz, wątek tej żydówki ciągnie się przez cały film można odnieść wrażenie ,że wysuwa się na role głównego bohatera, w książce rozmawia ona tylko z Marią natomiast w filmie przeprowadza długie rozmowy ze skrzypkiem którego wątek także jest rozwinięty, skrzypka zagrał Rafał Królikowski.

Kolejność scen w opowiadaniu i jego filmowej adaptacji jest inna, w książce historia zaczyna się od rozmowy Tadeusza z Marią o poezji ,ta scena w filmie znajduje się w środku, a film rozpoczyna wyjazd doktorowej z getta oraz ślub w kościele. Sceny ślubu kościelnego nie ma w opowiadaniu.

Ciekawa różnicą jest fakt przeniesienia akcji filmu w porę jesienną inaczej aniżeli w opowiadaniu gdzie akcja rozgrywa się zimą. Chyba najważniejszą różnicą między filmem a opowiadaniem są dwa różne zakończenia. Opowiadanie kończy się sceną gdy Tadeusz zauważa jadący samochód załadowany ludźmi z łapanki wywożonymi do obozów, wśród nich zauważa nich zauważa pobladłą twarz Marii. Końcowe kadry filmu przedstawiają tańczącą Żydówkę Sarę która zostaje zastrzelona prze policjanta Cieślika, Tadeusz podnosi zwłoki Sary i gdy obraca się trzymając Żydówkę na rękach zauważa bladą twarz Marii w odjeżdżającym samochodzie który odjeżdża do obozu.

Uważam, że książka reprezentuje większą wartość niż film , jednakże warty jest obejrzenia. Na korzyść filmu przemawia między innymi muzyka Tomasza Stańko . Mimo różnic dzielących film od opowiadania przedstawiają ten sam główny problem losy mieszkańców okupowanej Warszawy, oraz zmagania z rzeczywistością do normalne życie.

Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-07 08:34:14 przez [ ]. ID: 505

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna