Udowodnij, że "Antygona" Sofoklesa to utwór ponadczasowy

Tragedia pt. ?Antygona? została stworzona przez wybitnego tragiko pisarza Sofoklesa w epoce starożytnej ? antyku.

Mimo tak wielu upływu wieków lat dzieło to od starożytnych Greków po współczesnych ludzi jest czytane, rozumiane i dokładnie interpretowane.

Utwór ten został przetłumaczony na wiele języków i jest traktowany jako wielką tragedię Sofoklesa, która była wystawiana już na scenie starożytnych widowisk greckich i jest wystawiana po dzisiejsze czasy.

Wiele ludzi po przeczytaniu książki zadawało sobie pytanie dlaczego ten utwór jest ciągle rozpowszechniany po dzisiejsze czasy.

Ja również zastanawiałam się na tym pytaniem. Po dłuższym czasie doszłam do wniosku, że tragedia ta jest doskonałym odzwierciedleniem dzisiejszych czasów, jak też innych okresów historycznych. Jest dziełem czytanym na przełomie wieków, gdyż

?Antygona? przedstawia problemy, odnoszące się do większości ludzi.

Antygona, czyli główna, tytułowa bohaterka musi wybrać między prawem boskim, a państwowym co wynika z następującego fragmentu: ? ... Niczym więc są dla ciebie zakazy Kreona?

Niczym, bo ja sama wiem co dobre dla mnie i mojego brata ... ?.

Dzisiaj też wiele ludzi podejmuje takie trudne decyzje. Musimy wybierać między tym co dyktuje nam sumienie a tym co jest nam narzucane przez najwyższe władze. I chociaż nie są to problemy identyczne jak Antygony to każdy z nas napotyka na szereg dylematów, nad którymi musi rozważać.

Bohaterka wybiera również między dobrem rodzinnym a dobrem narodu. Jest zmuszona by pochować brata mimo zakazom króla ? Kreona. Jednakże poruszane są też wątki cierpienia, bólu i śmierci. Toteż Kreon mimo swojej olbrzymiej władzy, nie może powstrzymać tragicznych wydarzeń. Zostaje sam w żałobie i smutku. Również współczesnych ludzi spotykają takie tragedie.

Zarówno wystawianie sztuk takich jak ?Antygona? powoduje u widza refleksje nad swoim życiem i problemami. Myślę, że jest to również dobry sposób na zastanowienie się nad dniem codziennym.

W ?Antygonie? dochodzi też do poruszenia wątku o zdradzie, sprawiedliwości i o najwyższej władzy. Bohaterowie chcą iść przez życie tak, aby wszyscy byli zadowoleni. Jednak tak nie jest, ponieważ jest to tragedia, a w tym utworze nie ma miejsca na radość, szczęście i zadowolenie.

Sądzę, że ?Antygona? Sofoklesa jest utworem ponadczasowym, dlatego że odnosi się do wszystkich okresów i dziejów ludzkości i jej problemy są wiecznie aktualne.Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-06 12:14:20 przez [ Kinga K. ]. ID: 2179

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna