Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora

Hektor i Achilles to bohaterowie fragmentu poematu Homera pt. "Iliada". Obaj s wojownikami: Hektor jest obrońcą Troi, a Achilles należy do wojsk Achajskich. Hektor to syn króla Pryjama, a Achilles jest synem Zeusa, półbogiem.

Hektor ubierał do walki ciężka, spizowa zbroje, zdobyta w walce z Patroklem, oraz bojowy hełm ozdobiony długa kitą. Natomiast Achilles budził podziw złota, pięknie ozdobiona wykonana przez Hefajstosa zbroją. Nosił także hełm ozdobiony aż czterema grzebieniami. Miał także tarcze zwana Egidą.
Obaj są waleczni, silni, pełni uporu, walczyli z zaciętością. Obu cechuje odwaga. Są najlepszymi wojownikami swoich wojsk.

Hektor jak każdy człowiek, odczuwa strach, dlatego w pierwszej chwili ucieka prze wrogiem. Umie jednak przezwyciężyć strach i odważnie walczyć. To człowiek z poczuciem honoru, nie chce mścić się na bezbronnych zwłokach. Szlachetny i wrażliwy. Potrafi być zaciętym wrogiem. Achilles natomiast potrafi być bezwzględny, mściwy i okrutny. Nie potrafi wybaczyć śmierci przyjaciela. Gniew zaślepia go, nie umie wtedy być rozsądny. Honor i pamięć przyjaciela jest dla niego tak ważny, ze dąży do zemsty. Potrafił być dobry i wierny jako przyjaciel.

Obaj bohaterowie mają wiele wspólnych cech, np. odwagę i upór. Jednakże Achilles jest bardziej bezwzględny od Hektora, który w odpowiednich chwili potrafi być rozsądny

Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-07 08:38:27 przez [ ]. ID: 438

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna