Charakterystyka Antygony

Antygona jest bohaterką dramaty Sofoklesa. Wywodzi się z rodu Labdakosa i mieszka w rodzinnym mieście Teb. Antygona jest córką Edypa, miała troje rodzeństwa czyli Ismenę i nieżyjących już Polinika i Eteolklesa.

Autor tej antycznej tragedii stwierdził, że wygląd zewnętrzny bohaterki nie ma tak wielkiego znaczenia. Najważniejszy jest jej charakter i usposobienie, dlatego w dramacie nie znalazł się ani jeden opis wyglądu zewnętrznego tej postaci.

Antygona w lekturze okazała się bardzo odważną i śmiałą bohaterką. Potrafiła przeciwstawić się nakazom króla Kreona, docenić prawa i zasady boskie, co wynika z następującego fragmentu: "(...) wiarołomstwem nie myślę się kalać". Słowa te dowodzą, że Antygona pochowała brata nie tylko z wielkiej miłości co niego, ale również w imię dochowania wierności prawom boskim. Pozwoliła, aby najbliższe rodzeństwo było traktowane w okrutny sposób i zrobi wszystko, by do takich sytuacji nigdy więcej nie doszło. Uważa, że członkowie rodziny powinni się szanować i chronić i bronić, dlatego też odważyła się sprzeciwić Kreonowi. Nie mogła zrozumieć dlaczego Ismena nie podziela jej zdania tym bardziej, że jako siostra powinna włączyć się do pomocy w pochowaniu zmarłego brata.

Bohaterka jest bardzo szlachetna jak tez dumna ze swojego czynu, sądziła że bogowie docenią jej uczynek i na pewno ja za to wynagrodzą : "(...) pozwól bym ja, wraz z moim zaślepieniem spojrzała w oczy grozie, bo ta groza chlubnej mi śmierci przenigdy nie wydrze". Jednakże Antygona nie boi przyznać się do własnej winy, sprzeciwiła się przecież najwyższej władzy w kraju, co również było karą śmierci. O jej szczerości, odwadze i prawdomówności świadczy ten oto cytat: "Jam to spełniła, zaprzeczać nie myślę". Bohaterka dramatu Sofoklesa w odmienności do innych ludzi i nawet swojej siostry poświęciła aby pochować brata. Antygona broniła Ismenę wiedząc, że nie pomagała jej w tej ?zbrodni?, chciała by tylko ona została ukarana i domagała się sprawiedliwości. Dowodzi tego ten cytat: ?Lecz sprawiedliwość przeczy twym stwierdzeniom ; aniś ty chciała, ni jać przypuściłam.?

Moim zdaniem Antygona była szlachetną i dobrą dziewczyną, która oddała wszystko w imię swoich ideałów.

Była odważna, wręcz nieobliczalna w swoich uczynkach. Umiała przeciwstawić się najwyższej władzy aby dopełnić braterskich obowiązków.

Podoba mi się jej postawa i sądzę, że nie każda młoda dziewczyna tak jak Antygona zdobyłaby się na taki czyn lub oddałaby życie w imię wyższych wartości.Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-06 12:14:06 przez [ Kinga K. ]. ID: 2180

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna