Dwa kręgi kulturowe

Snorri Sturlson ( żył w latach 1179-1241 i był islandzkim poetą , historiografem , politykiem i autorem dzieł o dziejach Norwegii. )opowiada o bogach Skandynawskich , niektóre z jago mitów przypominają mity indyjskie , opowiadane dwa – trzy tysiące lat wcześniej! Oczywiście w mitach tych znajdujemy odbicie północnej skandynawskiej przyrody ,a w mitach indyjskich przyrody indyjskiej. W wielu tych opowiadaniach spotkać można jednak wspólne jądro , świadczące o tym dawnym wspólnym pochodzeniu. Taka wspólne cechy znajdujemy przede wszystkim w mitach o napoju nieśmiertelności i o walce bogów z potworem chaosu.MYŚLENIE- CZYLI MENTALNOŚĆ TAMTYCH LUDÓWTakże w sposobie myślenia możemy dopatrzyć się podobieństw. Typową cechą wspólną jest przekonanie iż świat to jedna wielka scena, na której dobre z źle moce toczą ze sobą nie rozstrzygniętą walkę. Dlatego indoeuropejczycy próbowali przewidzieć , jak potoczą się losy świata. Nawet dzisiaj jeszcze możemy spotkać się z wieloma poezjami na temat świata jako sceny na przykład :

„ Świat jest teatrem

Bóg reżyserem

Człowiek artystą

A diabeł suflerem ”Możemy więc zatem powiedzieć , iż to wcale nie przypadek że grecka filozofia narodziła się właśnie na terenie indoeuropejskim! Indyjska, grecka i skandynawska mitologia zawierają zaczątki myślenia filozoficznego czy też spekulatywnego.

Indoeuropejczycy starali się osiągną wiedze o losach świata. Możemy porównać słowa jak „wgląd” i „wiedza” w rożnych kulturach całego obszaru który omawiam. W sanskrycie słowo to brzmi vidya i ma ten sam rdzeń co greckie słowo idea , które odegrało bardzo ważna role w filozofii Platona. Z łaciny znamy słowo video dla rzymian znaczyło ono tyle co „patrzeć widzieć” (dopiero teraz jest ono określeniem sprzętu TV i oznacza patrzyć się w ekran telewizora). Z angielskiego znamy takie słowa jak wise i wisedom czyli mądrość. Z niemieckiego słowo wissen czyli wiedza . W Norweskim mamy słowo viten ma wiec ten sam korzeń , co indyjskie słowo vidya greckie idea łacińskie video.

Indoeuropejczecy uważali ze histriona jest cykliczna, czyli toczy się kołem jest pewnym kanonem. Uważali wiec ze historia nie ma początku ani końca, często mówi się o rożnych światach , które powstają i giną w wiecznej przemianie miedzy życiem i śmiercią.JACY BYLI NASI PRZODKOWIE ?Możemy powiedzieć ze wzrok był dla indoeuropejczyków najważniejszym ze zmysłów. Literaturę Indusów, greków, i germanów cechowały wielkie kosmiczne wizje . Po za tym dla kultur indoeuropejskich bardzo ważne było tworzenie wizerunków , obrazów czy rzeźb ilustrujących mity.HINDUIZM I BUDDYZMObydwie wielkie religie Wschodu – hinduizm i buddyzm – maja pochodzenie indoeuropejskie , tak samo jak filozofia grecka. Są więc dość podobne. Cechuje je głęboka refleksja filozoficzna.

ZAŁOŻENIA RELIGII INDOEUROPEJSKICHW tych religiach bardzo często podkreśla się że Bóg jest we wszystkim.

Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-06 09:23:14 przez [ Kasia ]. ID: 2746

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna