Adolf Hitler- jego droga do władzy.

Adolf Hitler- jego droga do władzy.

Adolf Hitler po zakończeniu pierwszej wojny światowej znalazł się w stolicy Bawarii, Monachium, bez rodziny, zawodu, środków do życia, bez stałego miejsca zamieszkania i nawet bez niemieckiego obywatelstwa. Miał trzydzieści lat. Pochodził z Austrii. W Wiedniu pragnął studiować malarstwo. Jego dzieła z wczesnej młodości są całkiem poprawne, choć niewystarczające dla artystycznej kariery.
Podczas wojny dosłużył się stopnia kaprala. Pokój oznaczał dla niego powrót do życia bez perspektyw. Zaczął bywać w monachijskich piwiarniach, gdzie w płomiennych przemówieniach wyrażał opinie niezadowolonych z wojennej klęski i parlamentarnej demokracji.
Przekonywał swych słuchaczy, że armia niemiecka wojny nie przegrała. Przez cztery lata stawiała opór największym potęgom świata i dopiero socjalistyczny rząd podpisując zawieszenie broni zadał armii cios w plecy. „Zbrodniarze listopadowi” zdradzili Niemcy, co zdaniem Hitlera, przyszło im tym łatwiej, że byli Żydami.
Następnie dowodził, że traktat wersalski to gwałt zadany narodowi niemieckiemu. Należy jak najszybciej odbudować armię, odzyskać utracone terytoria, a potem zdobyć przestrzeń życiową na wschodzie, kosztem Słowian. Żydów i komunistów kreował na sprawców wszelkiego zła (tzw. żydo - komuna).
Głosił, że republikańska wolność jest przyczyną bałaganu, czym zyskiwał sympatię słuchaczy zamiłowanych do wojskowego porządku. Zwracał się do ludzi młodych, najczęściej kombatantów i bezrobotnych.
Wstąpił do partii o nazwie: Narodowo-Socjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza. Na jej czele zamierzał zdobyć władzę w Niemczech. Pomocne w tym miały być zbrojne bojówki, oddziały szturmowe (SA) i drużyny przyboczne samego wodza (SS), złożone z ludzi zdecydowanych na wszystko, by swój status rozbitków z marginesu zmienić na elitę „rasy panów”.
W 1923r. Hitler zamierzał przejąć władzę w Monachium i ruszyć na Berlin. Sądził, że podobnie jak do Mussoliniego we Włoszech, zbiegną się do niego rzesze zwolenników. Policja jednak rozpędziła faszystowską ruchawkę. Hitler na parę lat trafił za kratki. W więzieniu napisał książkę „Mein Kampf” („Moja walka”), program narodowych socjalistów (zwanych też „nazistami”). Niekorzystnie dla Hitlera republika weimarska weszła w 1924r. w okres stabilności gospodarczej. Zdawało się, że ruch hitlerowski był tylko epizodem wynikłym z powojennych trudności.
Dopiero depresja ekonomiczna z 1929r. zmieniła sytuację. Miliony ludzi znów znalazły się na bruku. Młodzi mężczyźni chętnie ubierali brunatne koszule i zasilali faszystowskie bojówki. Tłumy przychodziły na faszystowskie wiece. Hitler dążył do władzy legalnymi metodami. W 1932r., gdy kryzys osiągnął najgorsze stadium, w wyborach do Reichstagu na NSDAP głosowało 30% obywateli.
Narodowi socjaliści byli najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie, a Hitler pretendował do kanclerskiego fotela. Prezydent Hindenburg, przedstawiciel dawnej, cesarskiej elity, gardził „kapralem Hitlerem”. Mimo to w styczniu 1933r. powierzył mu misję utworzenia nowego rządu.
W lutym 1933r. spłonął gmach Reichstagu. Podpalili go sami faszyści, by pod pozorem troski o porządek zastosować wobec opozycji drastyczne środki. Wkrótce „rozwiązały się” wszystkie partie polityczne z wyjątkiem NSDAP. W 1934r. zmarł Hindenburg. Hitler przejął jego prezydencką władzę. Ogłosił się „kanclerzem i wodzem”. W ciągu jednej nocy w czerwcu 1934r. („noc długich noży”) SS wymordowało setki politycznych wrogów Hitlera. Znikły opozycyjne gazety. Zaczęły się prześladowania Żydów (ustawy wydane w Norymberdze w 1935r. o „czystości krwi niemieckiej”). Republikańskie barwy zastąpiono czerwoną flagą z czarną swastyką w białym kole. Godłem Niemiec stał się orzeł ze swastyką w szponach. Republika weimarska przekształciła się w Trzecią Rzeszę.Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-07 13:57:16 przez [ Kasia ]. ID: 961

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna