Pieniński Park Narodowy

Kategoria: Geografia > Fizyczna

Położenie:

Pieniny leżą w południowej części Polski w pasmie Karpat. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim. Tworzą łańcuch górski o długości ok. 35 km i szerokości do 6 km. Posiadają one sławę jednego z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Europie. Park zajmuje 1160 ha.

Wody i ukształtowanie powierzchni: Rzeką przepływającą przez Pieniny jest Dunajec, tworzy on bardzo malowniczą, wąską dolinę o stromych, w większości zalesionych zboczach. Wybudowano zapory i zbiorniki retencyjne, wykorzystywane do celów energetycznych oraz regulowania przepływów. Długość rzeki 247,1 km. Krajobraz jest typowo górski z bardzo licznymi wzniesieniami. Najwyższe wzniesienie Pienin to Trzy Korony ( 982 m n. p. m.).
Flora:
W skład lasów wchodzą jodła, buk i świerk oraz jawor, jesion, modrzew polski, osika i oba gatunki lipy. Urozmaicony jest też skład dolnych warstw lasu, gdzie spotykamy wiąz górski, jarzębinę, czeremchę i wiele innych gatunków. Występuje wiele form endemicznych, np. złocień Zawadzkiego jałowiec sawina aster pieniński oraz cis.

Fauna:

Kiedyś występowało tu wiele gatunków zwierząt ,np.żbiki, wilki, dziki, a nawet niedźwiedzie. Teraz świat zwierzęcy reprezentowany jest głównie przez rysia, jelenia, sarnę, borsuka, lisa, kunę i inne. Ptaki: orzeł, orlik, myszołów, rybołów, pluszcz i puchacz. Endemity to : motyl niepylak apollo oraz płochacz alpejski.
Turystyka:
Z wielu zabytków należy wymienić tu zamek w Niedzicy pochodzący z XIV wieku, ruiny zamku w Czorsztynie z XIII wieku oraz resztki zameczku św. Kingi. Pieniny są jedynym w Polsce parkiem narodowym posiadającymi wodny szlak turystyczny, którym obydwa się spływem łodziami flisackimi Dunajcem do Niedzicy lub Sromowiec przez malowniczy przełom. Często organizuje się wiele kolonii oraz obozów ze względu na wspaniały klimat.
Historia:
W 1921 roku utworzono pierwszy na tym obszarze rezerwat ścisły.
Dzięki współpracy ze Słowacją w dniu 17 lipca 1932 roku powstał pierwszy w Europie Międzynarodowy Park Przyrody. Podczas wojny powstało tu muzeum przyrodnicze. Natomiast w 1947 roku powołano do życia Pieniński Park Narodowy.

Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-09 13:13:51 przez [ ]. ID: 339

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna