Owady i ich znaczenie w życiu człowieka

Jeżeli alergia jest bardzo silna, jedno ukąszenie bez szybkiej pomocy lekarza prowadzi do śmierci.Zaraz po owadach, na liście znajdują się pajęczaki. Wywołują takie oto choroby: Świerzb (świerzbowiec ludzki) Gorączka Q (roztocz szczurzy) Dżuma (roztocz szczurzy) Kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia i bruceloza (kleszcz)Drugi minus to fakt, że uczulają. Stanowią alergeny kurzu domowego. Jest to poważny problem dla alergików i astmatyków. Mogą doprowadzić nawet do śmierci, choć są to dość rzadkie przypadki.Owady powodują straty w uprawach i gospodarce. Odżywiają się nasionami zbóż i innymi zapasami konsumpcyjnymi człowieka. Niszczą przedmioty ludzkie codziennego użytku jak i drzewostany.Pajęczaki zaś powodują niszczenie drzew, krzewów i innych upraw co dla człowieka na pewno plusem nie jest.PLUSY

Produkują korzystne dla człowieka substancje:miód - cenny lek i artykuł spożywczy (produkt przeróbki nektaru, spadzi i soków roślinnych, częściowo przetwożony w ulu, a następnie dojrzewający w plastrach, zawiera: glukozę, fruktozę, sacharozę, wodę, dekstryny, sole mineralne, witaminy, olejki eteryczne)mleczko pszczele - wykorzystywane farmaceutyczne i kosmetycznie (zawiera witaminy i niepoznanie jeszcze składniki)kit pszczeli (propolis) - lepka masa wytwarzana z żywic roślinnych, wosku, pyłku i cząstek gleby; zastosowanie w medycynie do leczenia trudno gojących się ran i blizn, oraz w stomatologii, ze względu na właściwości odkażającewosk pszczeli - wydzielina gruczołów odwłokowych robotnic (mieszanina kwasów tłuszczowych, wyższych alkoholi, estrów i węglowodorów); w przemyśle używany do wyrobu past, świec, itp.jedwab - wydzielany z gruczołów przędnych gąsienicy jedwabnika morwowego;Przy przepoczwarzaniu się gąsienica wytwarza jedną nieprzerwaną nić długości do 1000 m, grubości ok. 0,02 mm, którą owija się w postaci jedwabnego kokonu.Pomagają człowiekowi w walce z owadami szkodliwymi (biegacze, biedronki, gąsieniczniki)Dostarczają: substancji leczniczych (np.kantarydyna z majki kantarydy) barwników (czerwce, zwłaszcza czerwiec meksykański wykorzystywany do produkcji karminu) taniny (z galasów galasówek) żywic i wosku (niektóre gatunki czerwca)Pajęczaki ze względu na występowanie w dużych ilościach (np. na 1 m2 pola koniczyny może występować od 160 do 250 pająków) mają ogromne znaczenie zwłaszcza w ekosystemach zmienionych przez gospodarkę ludzką.

Widać więc, że bez stawonogów byłoby człowiekowi z jednej strony łatwiej, z drugiej trudniej.

Pozytywne i negatywne znaczenie owadów w gospodarce człowieka

Owady zawsze odgrywały i odgrywają w życiu człowieka dużą rolę. Są naszymi sprzymierzeńcami, ale również wrogami, z którymi często walczymy. Aby nie zgubić się w tłumie gatunków przedstawię jako pierwszą grupę tych dobrych a następnie te mniej lubiane.Biedronka siedmiokropka - Larwy biedronek znacznie się różnią od postaci dorosłych. Można je spotkać od czerwca do sierpnia. Są bardzo ruchliwe i żarłoczne. Jedna larwa w okresie rozwoju (20-30 dni) niszczy ponad 600 mszyc. Natomiast dorosła biedronka zjada od 30 do 60 mszyc dziennie. Odżywiają się również innymi owadami, między innymi stonką ziemniaczaną.Biedronka bledniczka - Bardzo pożyteczny owad. Odżywia się nie tylko mszycami ale i larwami osnui, rośliniarek i gąsienic drobnych motyli, często zjada jaja szkodliwych owadów. W odróżnieniu od typowych biedronek bledniczka nie ma wyraźnych kontrastujących kropek, lecz blade plamy o nieregularnym kształcie. Bledniczki występują lokalnie w borach sosnowych, zwłaszcza w zachodniej części Polski.Biedronka oczatka - Jest owadem leśnym, występującym licznie w borach sosnowych. Odgrywa znaczną rolę jako drapieżnik niszczący młode gąsienice motyli i larwy rośliniarek. Oczatka składa jaja zwykle na igłach sosny lub liściach drzew.Pszczoła miodna – oprócz miodu pszczoły przenoszą sok z drzew iglastych z którego produkują tzw. propolis, używany do zaklejania niepotrzebnych otworów w ulu. Jest on wykorzystywany przez ludzi do celów leczniczych. Znaczenie pszczół w przyrodzie jest bardzo duże. Pszczoły zbierają nektar zapylając sady i pola uprawne. Dorobek tej pracy przewyższa 10-ciokrotnie wartość wykorzystywanego przez człowieka miodu, pyłku i mleczka pszczelego. Pszczoły są jednym z najlepiej zorganizowanym społeczeństw wśród owadów i są bardzo pożyteczne dla człowieka .Mrówka rudnica – najistotniejsza rola polega na niszczeniu populacji wielu szkodliwych owadów.

Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-08 14:57:17 przez [ davanee ]. ID: 4370

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna