Schemat układu pokarmowego, krwionośnego i oddechowego

Kategoria: Biologia > Człowiek

Układ pokarmowy

Szereg narządów odpowiedzialnych za procesy trawienia nosi łącznie nazwę przewodu pokarmowego. Jest to "rura" rozpoczynająca się ustami a zakończona odbytem. W jej wnętrzu pokarm jest rozkładany tak, aby składniki mineralne, witaminy, węglowodany, tłuszcze i białka mogły zostać wchłonięte przez organizm.Układ oddechowyOddychanie - proces wdychania i wydychania powietrza - pozwala na pochłanianie przez krew tlenu potrzebnego do wytwarzania energii, jak również na wydalanie CO2 i wody powstających przy wytwarzaniu wspomnianej energii. Proces oddychania angażuje klatkę piersiową, przeponę (płat mięśniowy między klatką piersiową a jamą brzuszną) oraz drogi oddechowe: płuca, oskrzela i oskrzeliki - te dwa ostatnie narządy doprowadzają i odprowadzają powietrze do i z płuc. Powietrze wdychane nosem i ustami przechodzi w dół do tchawicy, a następnie przez licznie rozgałęziające się rurki - oskrzela i oskrzeliki - do płuc. Układ oddechowy pozostaje sprawny dopóki nie zostanie uszkodzony dymem tytoniowym, zanieczyszczenia mi atmosfery, gazami spalinowymi lub wskutek infekcji. Ludzie palący i/lub zamieszkujący obszary o znacznym skażeniu powietrza cierpią częściej na przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie błony śluzowej wyścielającej płuca.

Każde z płuc otacza cienka błona zwana opłucną. Zawija się ona w taki sposób, że tworzy podwójną warstwę wokół każdego płuca. W niewielkiej przestrzeni istniejącej między warstwami znajduje się skąpa ilość płynu surowiczego (opłucnowego). Warstwa wewnętrzna połączona jest z płucem, zewnętrzna - z klatką żebrową. Głównym zadaniem opłucnej jest zapewnienie łagodnego i jednolitego rozszerzania i kurczenia się płuc. Podczas wydechu klatka piersiową unosi się i rozszerza na boki. W efekcie zwiększa się jej pojemność, umożliwiając rozszerzenie się płuc i zassanie powietrza. Im silniejsze działanie mięśni, tym więcej powietrza wnika do płuc.

Powietrze wdychane nosem jest nawilżane i ogrzewane za sprawą małych naczyń krwionośnych, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie jamy nosowej. Dopiero w takim stanie dociera do płuc. Delikatne włoski wyścielające nos filtrują powietrze, zatrzymując ciała obce, mogące dostać się do płuc. Podczas wdechu przepona - normalnie uwypuklona ku górze - spłaszcza się. W tym samym czasie mięśnie międzyżebrowe się kurczą, unosząc żebra i rozsuwając na boki. Wszystko to zwiększa pojemność klatki piersiowej, umożliwiając płucom rozprężenie i zassanie powietrza. W trakcie wydechu mięśnie klatki piersiowej i przepona rozkurczają się, co sprawia, że żebra się zapadają, płuca zostają ściśnięte, wypychając tym samym powietrze.

Jak tlen przedostaje się do krwi.Organizm dorosłego człowieka, układ krwionośnyUkład krążenia transportuje krew do i od każdej okolicy ciała. Najważniejszym jego elementem jest serce. Tętnice odprowadzają z serca krew, która dopływa do niego żyłami.Serce i krążenie Tętnice i żyły

Serce

Krążenie krwi w sercu i płucachPRACA ZAWIERA ZDJĘCIA, ZAINTERESOWANYCH PROSZE O MAILSpróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-09 09:05:50 przez [ Tomek1964 ]. ID: 1630

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna