Komórka, tkanki, narządy, układy narządow, organizm jako całość

Kategoria: Biologia > Człowiek

KOMÓRKA, TKANKI, NARZĄDY, UKŁADY NARZĄDÓW, ORGANIZM JAKO CAŁOŚĆOrganizm człowieka, stojąc na szczycie piramidy rozwojowej świata zwierzęcego, charakteryzuje się najbardziej złożoną i wysoko wyspecjalizowaną budową ciała.
Za podstawową jednostkę w budowie organizmu człowieka przyjęto komórkę. Organizm ludzki składa się z około 30 bilionów komórek. Budowa komórek jest bardzo zróżnicowana w zależności od funkcji, jakie pełnią. Różnice te dotyczą zarówno ich wielkości, kształtu, jak i budowy wewnętrznej. Jednoimienne komórki, łącząc się ze sobą dla wykonania przynależnych im zadań, tworzą tkanki: nabłonkową, łączną, mięśniową i nerwową. Tkanki z kolei tworzą narządy, z których następnie powstają układy, a z nich wreszcie cały organizm człowieka.
Komórka jako najmniejsza jednostka strukturalna i czynnościowa organizmu żywego (organizmy jednokomórkowe) uważana była kiedyś również i za najprostszą jednostkę pod względem budowy i funkcji. Postęp nauki naszego wieku doprowadził do poznania najdrobniejszych struktur i funkcji poszczególnych rodzajów komórek.
Podstawowymi składnikami komórki są: błona komórkowa, cytoplazma i jądro komórkowe.
Błona komórkowa ( cytolema, plazmolema) otacza komórkę z zewnątrz i osłania jej wnętrze od otoczenia. Składa się ona z trzech warstw : zewnętrznej zbudowanej z glikoprotein, środkowej – z podwójnego rzędu cząsteczek fosfolipidów oraz wewnętrznej – z białek.
Cytoplazma zbudowana jest z białek, kwasów nukleinowych, kwasów tłuszczowych, lipidów, węglowodanów, wody i wielu związków mineralnych. W obrąbie cytoplazmy znajdują się organelle komórkowe, do których zalicz się: mitochondria, aparat Golgiego, siatkę śródplazmatyczną, lizosomy, centrum komórkowe.
Wewnątrz komórki znajduje się otoczone własną błoną jądro komórkowe wraz z jąderkiem. W jądrze komórkowym w cząsteczkach DNA są zakodowane informacje genetyczne. Jądro w komórce pełni rolę ośrodka regulującego jej czynności.Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-09 09:30:00 przez [ TIMON ]. ID: 893

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna