Bilans energetyczny organizmu człowieka

„BILANS ENERGETYCZNY ORGANIZMU CZŁOWIEKA”

Organizm człowieka ma określone zapotrzebowanie na energię, wynikające z wrodzonej, genetycznie uwarunkowanej szybkości procesów metabolicznych, prowadzonego trybu życia, a także wieku i płci.

Zachowanie zrównoważonego bilansu między ilością energii przyjmowanej z pożywieniem i wykorzystywanej przez organizm jest podstawą zachowania zdrowia. Jeśli nie przekraczamy dziennego zapotrzebowania kalorycznego i cała energia pobrana równa jest energii wydatkowanej, waga naszego ciała nie zmienia się i stan taki jest najbardziej pożądany u osób dorosłych, które zakończyły już okres wzrostu. Nasz organizm ma stałe wydatki energetyczne. Są nimi podstawowe przemiany metaboliczne takie jak na przykład: podtrzymywanie krążenia krwi i pracy serca, a także utrzymywanie stałej temperatury ciała oraz strawienie zjedzonych posiłków. Wydatki energii to także dodatkowa aktywność, czyli praca fizyczna i umysłowa, a także np. jazda na rowerze czy taniec w dyskotece. Ten rodzaj aktywności sprawia ,że nasze zapotrzebowanie na energię dostarczana z pokarmem różni się tak znacznie:

DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE

GRUPA

OSÓB ILOŚĆ kcal POTRZEBNYCH CODZIENNIE

Dzieci 1300

Młodzież 2500-3500

Kobiety 1700-2800

Kobiety karmiące 2800

Mężczyźni 2500-4000

Osoby starsze 1500-1800

ENERGETYCZNE RÓŻNYCH GRUP OSÓBDZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE

W ZALEŻNOŚCI OD TRYBU ŻYCIATRYB ŻYCIA (ZAWÓD) DOBOWE ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE W kcal

mężczyźni kobiety

Tryb siedzący (pracownik biurowy, kierowca, dziennikarz, lekarz) 2500-2700 1700-2200

Tryb umiarkowanie aktywny (listonosz, kelnerka, nauczyciel) 2700-3200 2100-2400

Tryb aktywny (pracownik fizyczny, górnik, żołnierz, sportowiec) 3300-4000 2400-2800

Nadwyżki dające bilans dodatni są dla zdrowia niezbyt dobre zwłaszcza dla osób , które zakończyły okres wzrostu. Nadwyżka energetyczna prowadzi początkowo do nadwagi, a później do otyłości, która jest przyczyną m.in. nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy.

Otyłość jest to masa ciała przekraczająca o 20% górną granicę należnej masy ciała. Otyłość jest przyczyną wielu zaburzeń fizjologicznych i chorób z nimi związanych. Ludzie otyli mają większą skłonność do zachorowań na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, choroby serca, kamicę pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby, bezpłodność, zmiany w kręgosłupie i stawach nóg oraz choroby nowotworowe.

Otyłość powoduje skrócenie długości życia i jest poważnym, narastającym problemem społecznym i zdrowotnym w krajach rozwiniętych. W Stanach Zjednoczonych około 100 milionów osób ma nadwagę, mimo stosowania regularnych kuracji odchudzających, przez prawie połowę dorosłej populacji kobiet. Większą skłonność do otyłości mają kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży, po urodzeniu dziecka, lub w okresie menopauzy.

Spróbuj na http://zadane.pl. Rozwiązują 2500 zadań dziennie!
Dodana 2005-09-08 15:36:00 przez [ Morii ]. ID: 3850

Szukaj innych materiałów. Mamy ich: 120 156!:
Twoja wyszukiwarka
Ta praca jest plagiatem? Aby zgłosić plagiat skorzystaj z formularza kontaktowego.
Aby móc komentować zarejestruj się w naszym serwisie, lub jeśli masz konto zaloguj się
Strona główna